Шарапова: Ѓоковиќ може да освои уште многу грен слемови, само небото му е граница

фото: EPA-EFE/ABIR SULTAN

Поранешната руска тенисерка Марија Шарапова вели дека Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на денешницата.

Шарапова која во својата професионална кариера пет грен слем титули, верува дека српскиот ас сè уште не го кажал последниот збор во светот на тенисот.

– Новак е најголемиот тенисер на сите времиња. Би сакал во иднина да освои уште многу Грен слемови…30, 40!? Само небото му е граница. Мислам, во случајот со Ѓоковиќ сè е можно – изјави Шарапова гостувајќи во една емисија, а пренесува порталот „We Love Tennis“.

Ѓоковиќ до сега има освоено 21 грен слем титула. Србинот го држи и рекордот за најдолг престој на врвот на АТП листата, вкупно 373 недели.

Шарапова и Ѓоковиќ се искрени пријатели долги години. За љубителите на тенисот, кога се натпреваруваше Русинката, особено беше интересно што двајцата се дружат на турнири, дури и играат фудбал и други спортови.

ВИДЕО | Прекрасен гест на Ѓоковиќ во Тел Авив: На детенце му подари момент за цел живот

Видео на денот