Шаповалов не сака да ризикува: Доколку има чад, нема да играм во Мелбурн

Еден од најталентираните тенисери на денешницата им се закани на организаторите на Австралија Опен.

Австралија Опен стартува доцна вечерва, но, главното прашање не е кој ќе ја освои титулата. Многу поважна за тенисерите и јавноста е една друга дилема – колку е опасно да се игра во Мелбурн во време кога пожарите ја пустошат Австралија, а чадот од време на време знае да го помрачи небото над градот.

Тенисерите постојано се жалат на тешките услови во Мелбурн,уште на првиот ден од квалификациите кои се играа минатата недела мораше да интервенираат лекарските екипи. На Далила Јакуповиќ и беше укажана лекарска помош, додека на Бернард Томиќ му беше дадена боца со кислород поради загадениот воздух.

На еден ден пред стартот на првиот годинешен грен слем турнир, се јави еден од најталентираните тенисери на денешницата, Денис Шаповалов кој им се закани на организаторите.

Прочитајте и...  Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

– Нема да играм доколку чадот повторно ни се „закани“ на терените. Не сакам да ги ризикувам животот и здравјето, не сакам да играм во лоши услови кога пред мене се уште 10 до 15 сезони. Знам дека ова е грен слем турнир и одлична можност за напредок, но не сакам да излегувам на теренот доколку условите за игра не бидат како што треба – изјави Шаповалов.

Прочитај повеќе

Премиер лига: Фернандеш ја најави победата на „црвените ѓаволи“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Слободен печат

Погба сака да си оди Солскјер, Јунајтед веќе „договори“ трансфер?

Слободен печат

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Таеквондо: Трајковски „златен“ во Словенија, Релиќ со бронза од Шведска

Слободен печат

Остави Коментар

16 − 7 =

Прочитај повеќе

Што треба да направи Милан за да го задржи Ибрахимовиќ?

Слободен печат

Проблеми за Реал: Без Азар против Сити и Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Интервју со Весна Витанова: Мора да се ценат сите аспекти – добриот голман е половина од резултатот!

Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А!

Слободен печат

Фјури го нокаутираше Вајлдер за титулата светски шампион (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров пред дуелот со Русија: Една загубена битка, не значи и загубена војна!

Слободен печат