Шампионско славје на Маркес во Валенсија - Слободен печат

Шампионско славје на Маркес во Валенсија

Возачот на „Репсол Хонда“, Шпанецот славеше пред домашната публика во Валенсија, а трката ја заврши со време 41:21.469 минута.

Втор низ целта помина возачот на „Петронас Јамаха“, Фабио Квартараро (+1.026 секунда), додека трет трката ја заврши Џек Милер од „Прамак Рејсинг“ (+2.409 секунди).

Редоследно од четвртата до 10 позиција се најда Андреа Довициозо, Алекс Ринс, Маверик Вињалес, Жоан Мир, Валентино Роси, Алеш Еспаргаро и Пол Еспаргаро.

Марк Маркес со овој триумф (12. во сезоната) во Валенсија ја освои првата позиција со 420 поени. Тоа е статистички најдобар резултат во една сезона во историјата на Мото ГП шампионатот.

Во конечниот генерален пласман зад Маркес завршија Италијанецот Довициозо со 269 бодови и Вињалес од Шпанија (211).