Шампионско славје на Маркес во Валенсија

Возачот на „Репсол Хонда“, Шпанецот славеше пред домашната публика во Валенсија, а трката ја заврши со време 41:21.469 минута.

Втор низ целта помина возачот на „Петронас Јамаха“, Фабио Квартараро (+1.026 секунда), додека трет трката ја заврши Џек Милер од „Прамак Рејсинг“ (+2.409 секунди).

Редоследно од четвртата до 10 позиција се најда Андреа Довициозо, Алекс Ринс, Маверик Вињалес, Жоан Мир, Валентино Роси, Алеш Еспаргаро и Пол Еспаргаро.

Марк Маркес со овој триумф (12. во сезоната) во Валенсија ја освои првата позиција со 420 поени. Тоа е статистички најдобар резултат во една сезона во историјата на Мото ГП шампионатот.

Прочитајте и...  Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Во конечниот генерален пласман зад Маркес завршија Италијанецот Довициозо со 269 бодови и Вињалес од Шпанија (211).

Прочитај повеќе

Барселона и Баерн Минхен си закажаа четвртфинален дуел во Лисабон (ВИДЕО)

Слободен печат

Харден, Адетокумпо и Леброн конкуренти за МВП наградата

Слободен печат

Елмас сепак од клупата ќе го започне дуелот против Барселона

Слободен печат

Изненадување: Пирло ќе биде новиот тренер на Јувентус

Слободен печат

Федерер е светец, а Ѓоковиќ демонот, дали е толку едноставно?

Слободен печат

Вардар очаен на стартот од новата , Борец им го зеде скалпот на „црвено-црните“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тажната приказна за тренерот кој го направи Федерер најдобар тенисер (ВИДЕО)

Слободен печат

Отказот на Сари ќе го чини Јувентус 20 милиони евра, ќе летаат и директорски глави во Торино

Слободен печат

Вавринка не размислува да игра на УС Опен: Условите во Њујорк се невозможни

Слободен печат

Кавани го направи изборот, ќе потпише тригодишен договор со португалскиот гигант

Слободен печат

Ботас пред Хамилтон во квалификациите, замената Хулкенберг заврши како трет во квалификациите

Слободен печат

Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Слободен печат