Шампионски брејк на „металците“

МЗТ Скопје е на само една победа од освојување на седмата титула во домашниот шампионат, откако и во вториот финален натпревар го победи Работнички. „Металците“ како гости славеа со 60:69 и поведоа со 2:0 во победи во серијата кој прв до три триумфи.

Иако домашните кошаркари агресивно влегоа во натпреварот со цел да се извадат за понижувачкиот пораз од првиот натпревар, амбициите уште на самиот старт претрпеа тежок удар. Во првата минута се повреди Димитар Караџовски и со повредата на Димитар Мираковски од првиот натпревар, тренерот Марин Докузовски остана без доволно квалитетни бекови со кои би им се спротивставил на „металците“.

Победникот беше одлучен во последната четвртина во која „мелтаците“ не му дозволија на тимот од Градски Парк дури пет минути да постигне поени и негативата од 54:50 со серија од 12:0 во која Дамјан Стојановски постигна осум поени, поведоа со 62:54 и рутински го финишираа натпреварот.
Токму Стојановски со 16 поени и 10 скокови беше најдобар кај МЗТ Скопје, додека кај десеткуваниот Работнички, најрасположен за игра беше Чавдар Костов со 19 поени.

Прочитајте и...  Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Избраниците на Ѓорѓи Кочов в четврток ја имаат првата од трите можни меч топки кои би им ја донела седмата титула во клупската историја.

Прочитај повеќе

Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

Слободен печат

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат

Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Слободен печат

Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Слободен печат

Проблеми за Ливерпул, без Хендерсон на реваншот со Атлетико!?

Слободен печат

Остави Коментар

1 × 2 =

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ расположен пред Дубаи, Иванишевиќ подготвува „одмазда“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо в сабота ќе го игра 1.000 натпревар во кариерата! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија со 10 натпреварувачи на „Мавровскиот меморијал“

Слободен печат

Арсенал нема пораз во 2020, а најголемото изненадување доаѓа од Италија

Слободен печат

Млад навивач на Јунајтед му пиша на Клоп да престане да победува! (ФОТО)

Слободен печат

Комедија на мечот Хетафе – Ајакс! (ВИДЕО)

Слободен печат