Шампионот на СЕХА почнува против Пекинг Универзитет, Еурофарм игра со Спартак

Актуелниот шампион на СЕХА лигата, Вардар новата сезона ќе ја започне на домашен терен со новиот член во лигата, Пекинг Универзитет. Вториот македонски претставник во регионалното натпреварување, Еурофарм Работник, дебитантскиот настап исто така ќе го има пред своите гледачи и тоа се новиот член во лигата, Спартак Москва.

Челниците на СЕХА само еден ден откако ја исфлија Татабања и нејзиното место го зазеде рускиот тим, денеска го објави комплетниот распоред на натпреварите. Освен промената на унгарскиот тим со Спартак Москва, новитет од оваа сезона е и тоа што екипите ќе бидат поделени во две групи.

Во групата А покрај Вардар и Пекинг Универзитет, во првото коло ќе се сретнат и Татран Прешов – Мотор Запорожје, односно Војводина – Нексе.
Во групата Б, Металопластика го пречекува ППД Загреб, додека Мешков Брест игра против Веспрем.

Прочитајте и...  Димитријевиќ со најубавата тројка за Хувентуд во шпанската „Ендеса“! (ВИДЕО)

Стартот на новата сезона е закажан на 3 и 4 септември кога ќе се одиграат натпреварите од првото коло, а по завршувањето на групната фаза првопласираните екипи ќе обезбедат директен пласман во четвртфинлето, додека останатите ќе ќе разигруваат во плеј-офот. Во четвртфиналето предноста домашниот меч да биде во реваншот го имаат екипите кои ги освоија првите места во своите групи.

Прочитај повеќе

Знаете ли во кој месец Меси никогаш не постигнал гол?

Слободен печат

Бах: Не сакаме Олимписки игри без навивачи

Слободен печат

Димитријевиќ со најубавата тројка за Хувентуд во шпанската „Ендеса“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Јагуриновски и Јотиќ од следната сезона во Вардар 1961

Слободен печат

Јокиќ го победи коронавирусот и почна со тренинзи во Орландо (ВИДЕО)

Слободен печат

ПСЖ најде начин да го убеди Мбапе да остане, цехот ќе го плати Нејмар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гвардиола и Сити и ја крадат најголемата желба на Барселона

Слободен печат

Нова лудорија на Марадона, со ѕвер од 200.000 евра влезе на фудбалски терен (ВИДЕО)

Слободен печат

Михајловиќ и Гатузо, фотографија која ја воодушени Италија

Слободен печат

Серхио Рамос ги збудале жените, има подобро тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

ПАДНА ДОГОВОР: Челси уште сега е победник на преодниот рок, Хаверц доаѓа на „Стемфорд бриџ“

Слободен печат

Откако ја победи УЕФА, Гвардиола влезе во војна на зборови и о првиот човек на Ла Лига

Слободен печат