-1 C
Скопје

Шампионката на УС Опен се откажа од Ролан Гарос

Јапонската тенисерка Наоми Осака која минатата недела триумфира на грен слем турнирот во Њујорк, поради повреда го откажа настапот на Ролан Гарос.

Осака уште додека се натпреваруваше на УС Опен имаше проблем со тетивата на левата нога, но успеа да ги надмине болките и да го освои третиот грен слем трофеј во кариерата.

„Здраво на сите. прво сакам да ви се заблагодарам на поддршката која ми ја дадовте во изминатите три недели. Овие резултати немаше да ги остварам без сите вас. За жал, оваа година нема да можам да се натпреварувам на Ролан Гарос. Сè уште имам проблеми со тетивата на ногата и немам доволно време да се подготвам за турнирот на земја. Им посакувам се најдобро на играчите и организаторите“, објави Осака.


Пред да триумфира на УС Опен, Наоми Осака играше на Мастерсот Синсинати но беше приморана да го предаде дуелот во финалето токму поради повредата која сега ја оневозможи да настапи на Ролан Гарос.
Ролан Гарос ќе започне на 27. септември и ќе трае до 11. октомври, а на него покрај Осака, нема да учествува ниту актуелната шампионка Ешли Барти која остана во Австралија.

Прочитајте и...  Против Чиле да покажеме дека вредиме барем за втор круг!

Поврзани вести

Брестовац: Бековите беа навистина добри, во вториот дел ја подобривме одбраната!

Слободен печат

Македонија ги дозна ривалите во главната фаза на Мундијалот

Слободен печат

ВИДЕО: Најубавиот гол, „цепелин“ на релација Кузмановски – Лазаров!

Слободен печат

СП: Целта е остварена, Македонија забележа победа против Чиле!

Слободен печат

Скендеровски го објави списокот за квалификациските мечеви со БиХ и Романија

Слободен печат

ВИДЕО: Манџукиќ имаше успешни прегледи, наскоро потпис со Милан!

Слободен печат

Остави Коментар