Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Денеска на завршниот турнир во Германија завршија официјално сите четвртфинални натпревари, во полуфиналето од фудбалската Лига Европа се пласираа уште Шахтјор Доњецк и Севиља.

Украинскиот состав доста убедливо со дури 4:1 го елиминираше Базел во Гелзенкирхен, во победничките редови по еднаш во листата на стрелците се запишаа Мораеш, Тајсон, Алан Патрик и Додо, додека на спротивната страна за швајцарскиот претставник стрелаше ван Волфсвинкел.

Во вториот меч Севиља успеа во самиот финиш, поточно во 88 минута од средбата благодарение на Окампос да дојде до минимален триумф против Вулверхемптон (1:0). Премиерлигашот во првото полувреме имаше шанса од пенал да дојде прв во предност, но непрецизен беше Хименез чиј удар го одбрани Боно.

Прочитајте и...  1МФЛ: Седум гола на Чаир, среќен финишот за Шкупи и Борец!

Така, по одигрувањето на вечерашните пресметки се комплетираа полуфиналните двојки, на 16 август од 21.00 часот на стадионот во Келн, екипата на Севиља ќе игра со Манчестер јунајтед, а наредниот ден (17 август) во истиот термин, но на теренот во Дизелдорф, Интер се соочува со Шахтјор Доњецк.

Големото финале за титулата во ЛЕ ќе се одржи на 21 август на стадионот „Рејн Енерги“ во Келн (21.00 часот)

Прочитај повеќе

Учесник во групите на Лига Европа го промовираше Руфати

Слободен печат

Халеп со прва титула во „вечниот“ град, Плишкова го предаде мечот (ВИДЕО)

Слободен печат

Мората на позајмица, а Суарез пред трансфер во Атлетико!?

Слободен печат

Косово без најдобриот напаѓач против Македонија!?

Слободен печат

Клоп уште еднаш ја покажа својата човечка величина! (ВИДЕО)

Слободен печат

Изов со принудни измени поради седум позитивни случаи на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Славниот Марадона денеска ќе навива против Ѓоковиќ

Слободен печат

Тодоров: Би било добро да ги играме мечевите на неутрален терен!

Слободен печат

„Марка“: Сега е јасно дека Зидан има сериозен проблем!

Дејвис со тројка во последната секунда за втор триумф на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски ја најави победата на Јуве, успешно деби и за Пирло! (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП Мастерс: Шварцман за титулата против Ѓоковиќ во Рим

Слободен печат