-1 C
Скопје

Шахпаска: Состојбата во градинките засега под контрола, имаме 26 позитивни деца

Mинистерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска од Куманово, информираше дека во текот на денот се пријавени дополнителни седум ковид позитивни вработени во градинките во државата. До вчера имало вкупно 86 заболени вработени во градинките и 26 позитивни деца. Во моментов, потенцираше министерката 484 деца се наоѓаат во изолација.

– Состојбата со градинките јас секојдневно ја споделувам со новинарите, сè уште е под контрола, затоа што да речеме од моментот на отворање на градинките имаме 26 позитивни деца, дел од нив веќе се излезени од процесот на изолација, им заврши периодот на изолација согласно насоките на лекарите и 86 возрасни граѓани во моментов сега ни пристигна информација дека дополнителни седум вработени се позитивни со дeнешниот ден, изјави министерката.

Прочитајте и...  Шилегов: Ништо не се работи на самото езеро Треска, туку во неговата околина

Овие податоци, додаде таа, се споделуваат еднаш неделно со Комисијата за заразни болести за креирање на политики. Таа потенцира дека овој, како што рече, динамичен процес се следи, оти во моментов состојбата не е загрижувачка за да мора да се затвораат градинките, но дека и таква одлука ќе биде донесена исклучиво врз проценка на епидемиолошката состојба заедно со здравствените власти и Владата.

– Она што е добро е дека е добра нивната здравствена состојба, сега засега се блага клиничка слика, без хоспитализации, истото се однесува и за возрасните. И бројките од Куманово се составен дел од овие бројки и не е некоја загрижувачка состојба која би не натерала да ги затвораме градинките. Одлуките за тоа кога и како ќе работат ќе се носат врз основа на проценка на епидемиолошката состојба, заедно со здравствените власти и генерално заедно како Влада,  изјави Шахпаска.

Цели групи заминуваат во изолација, градинките се празнат

Поврзани вести

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Со години боледуваше од Кронова болест, почина пејачот Игор Пармаковски

Слободен печат

Остави Коментар