9 C
Скопје

Шахпаска: Состојбата со пандемијата во градинките и дневни центри за лица со попреченост е стабилна

Состојбата поврзана со ковид-пандемијата во детските градинки и центрите за лица со посебни потреби е стабилна. Тие остануваат и натаму отворени, но без можност да се зголемува бројот на згрижени деца во градинките, определен согласно здравствените протоколи.

-Во градинките согласно последниот неделен извештај има три нови позитивни дечиња, и 18 вработени. Бројот на деца присутни во градинките во моментов е најголема и сега има 13 350 деца присутни во градинките од 21 300 колку што според протокол смее да бидат во градинките, рече министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Народна кујна во Шуто Оризари.

Таа вели дека со наближување на пролетта и се потоплото време има поголем интерес од родителите да ги праќаат децата во градинка, но повтори дека се уште нема промена на бројката на деца кои може да бидат згрижени во градинките, односно зголемување на опфатот. Комисијата за заразни болести, рече, останува на ставот дека зголемување на бројот не може да има.

Прочитајте и...  Битиќи: Ако се утврдат неправилности при пораст на цените на одредени производи, ќе бидат преземени мерки

-Бројот на деца кои се згрижуваат во гардинките останува на исто ниво. Во јасли може да бидат згрижени најмногу 12 деца, а во групите од две до шест години најмногу петнаесет, рече Шахпаска додавајќи дека комисијата не се согласила бројот на деца во поголемите групи да биде зголемен на 17 или 18 деца.

Таа нагласи дека е стабилна состојбата и во Дневните центри за лицата со посебни потреби. Во изолација, рече им 5-6 вработени и осум корисници.

Поврзани вести

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Македонски и математика – по пет часа неделно

Михаило Донев

Остави Коментар