Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Нов закон за работни односи кој се очекува да биде донесен следната година, стабилен пензински фонд и раст на минималната плата и на пензиите, вети денеска новата министерка за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

Дел од нејзиниот четиригодишен мандат ќе биде и изградбата на нови градинки и проширување на постоечките капацитети, заштита и поддршка на најранливите категории на граѓани, продолжување на социјалната реформа и на децентрализацијата на социјалните услуги на локално ниво, како и намалување на детската сиромаштија.

Презентирајќи ги целите што ќе ги реализира за време на нејзиниот мандат како министерка, Шахпаска денеска на прес-конференција во Владата рече дека за неа мандатното писмо што и го предал премиерот, значи преземање на обврска за чесно, одговорно и транспарентно работење во служба на граѓаните.

Прочитајте и...  Четири лица починаа, нови 408 позитивни на ковид-19

Законот за работни односи рече дека ќе биде донесен по широка, сеопфатна дебата со сите засегнати страни. Во него јасно ќе бидат дефинирани сезонската работа, синдикалното организирање и работата од далечина која се наметна како нов тренд со пандемијата од Ковид 19.

– Важечкиот закон е донесен далечната 2005 година и според сознанијата до кои дојдов од контактите со секторот труд досега претрпел 24 измени што значи дека веќе е дојден период кога треба да донесеме нов закон за работни односи кој ќе ги отсликува состојбите на современото време. Веќе во среда ја закажав првата седница на работната група која работела на измените на Законот во мандатот на претходните министри и започнуваме да работиме на овој закон, рече Шахпаска.

Прочитајте и...  Хрватски завод за статистика: Намалување на бројот на вработени за 3,6 отсто

Почетокот на нејзиниот мандат, како што посочи, меѓу другото е посветен и на безбедниот престој на децата во градинките поради пандемијата со коронавирусот.

– Обезбедивме процес на безбеден престој на децата со сведување на ризикот за инфекција од коронавирусот на минимум, согласно протоколот усвоен од Комисијата за заразни болести. Здравјето на најмладите за нас е врвен приоритет и од тоа не отстапуваме. Но, морам да нагласам дека сите ние имаме одговорност и затоа апелирам до сите да ги почитуваат мерките за заштита од вирусот Ковид-19, зашто само на тој начин ќе можеме да се заштитиме и да создадеме услови за сигурно работење на градинките, апелира Шахпаска.

Високо на нејзината агенда, како што рече, се наоѓа и родовата еднаквост, а законот за спречување на дискриминацијата е во собраниска процедура.

Прочитајте и...  Штипското Инфективно одделение и струмичката болница исполнети до последниот кревет

Поврзани вести

Еди Рама: Не сакаме да ја затвориме земјата повторно

Слободен печат

Убава вест: Пронајден е дедо Васил

Слободен печат

Фаучи за навредите на Трамп: Ништо лично, строго деловно

Слободен печат

Хасани: Нема пари што може да ја платат посветеноста на здравствените работници

Слободен печат

Шокантни сознанија: Шишиња за бебињата испуштаат микропластика кога се загреваат

Слободен печат

Мицкоски: Прогонот на политички неистомисленици стана секојдневие за власта и мора да запре

Слободен печат

Остави Коментар