-4 C
Скопје

Шахпаска: Само пет деца од градинките во моментов се позитивни на Ковид-19

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска информираше дека опаѓа бројот на новозаразени вработени во градинките. Во моментов има само пет деца позитивни на Ковид-19.

-Во последните две недели бројот на нови позитивни вработени во градинките има тренд на опаѓање. Минатата седмица имавме нови 62 позитивни на Ковид-19. Од минатиот петок до сега имаме нови 41 нови позитивни вработени во градинките, што значи имаме пад на бројот на нови позитивни на коронавирус. Во моментов само пет дечиња се позитивни, рече Шахпаска.

Таа нагласи дека се почитуваат протоколите за работа што резултира со намалено ширење на инфекцијата помеѓу децата.

 

Прочитајте и...  ВЛАДАТА ПОТВРДИ: Кафулињата и рестораните ќе работат до 21.00 часот, хотелите со редовно работно време

Поврзани вести

ФОТО| Охридскиот градоначалник со капење во езерето го прослави Водици

Михаило Донев

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Слободен печат

ПЕТКОВИЌ ЗА ИЗЈАВАТА НА ХАРАДИНАЈ: Белград нема да наседне на заканите на Приштина!

Слободен печат

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Слободен печат

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на ГТЦ „Глобал” – Струмица

Слободен печат

ФОТО | Три девојки и три момчиња се фрлија по Светиот крст во Земун: Од ладниот Дунав до крстот прва стигна Ања

Слободен печат

Остави Коментар