Шахпаска: Преку инвестиции во инфраструктурата, инвестираме во економијата и во иднината

Преку инвестиции во инфраструктурата, инвестираме во економијата, во иднината на државата, рече денеска во Делчево носителката на листа во ИЕ 3 од коалицијата „Можеме”, Јагода Шахпаска.

Изминатите три години, нагласи Шахпаска, Владата покажа како се работи домаќински, одговорно и отчетно и како се гради плански на територијата на целата држава.

-Инфраструктурата претставува крвоток на економијата и оттука секоја инвестиција во неа е инвестиција во економијата, во државата, за сегашните и идните генерации. Ниту кризата со коронавирусот не ја запре градежната офанзива низ секој дел од државата. Градиме за сите и во услови на вонредни околности, градиме инфраструктура во новата нормалност. Градиме 260 километри автопат, 300 километри експресни патишта о 900 километри локални патишта. Рехабилитираме повеќе од 1500 километри постоечки патишта, рече Шахпаска од Делчево, напоменувајки дека Источниот регион го доби првиот автопат Миладиновци – Штип и експресните патишта Штип-Радовиш, Штип – Кочани и Штип Ранковце, а истовремено како што додаде се рехабилитирани и постоечките патишта Штип – Радовиш, Крупиште – Пробиштип, Кочани – М.Каменица и Делчево – граничен премин со Бугарија, посочи Шахпаска.

Прочитајте и...  Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на 24 имиња, суштински е различно дали станува збор за наши државјани или државјани на Косово

Според неа, земјава лани и годинава реализира 80 отсто од примарната и секундарната гасификација, проект што се одолговлекуваше речиси 20 години. И во услови на коронакриза, интензивно се работи и на локалната инфраструтура, на изградба на дополнителни 500 километри водоводи и канализации вредни 100 милиони евра.

-За време на владеењето на ВМРО ДПМНЕ, Делчево беше заборавено, без ниту еден проект и долг од 240 милиони денари. Денес Делчево не е повеќе изолирана општина, се инвестира се гради, се подобруваат условите за живот на делчевци. По изградбата на регионалните патишта Делчево – Кочани, транзитниот булевар низ Делчево, правците Делчево – Ѕвегор, Делчево – Пехчево и Делчево – Виница, градот доби патна инфратсруктура за пример, потенцираше Шахпаска од Делчево.

Прочитајте и...  Во Велика Британија значително се намали бројот на лица кои умираат од ковид-19

Владата предводена од СДСМ, додаде, останува фокусирана на изградба на модерна, брза ефикасна инфраструктура за побрз и поефикасен транспорт низ целата земја.

Прочитај повеќе

Италија ќе обезбеди 95 милиони евра за санирање на последиците од земјотресот во Албанија

МИА Агенција

Воени бродови на Грција и Турција распоредени во источниот Медитеран: Растат тензиите, војската на готовс

Слободен печат

Њујорк тајмс: На Американците со Ковид-19 може да им забранат влез во САД

Слободен печат

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Слободен печат

Франција повторно ги заострува мерките за борба против Ковид-19

МИА Агенција

На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Албанија: Најмногу новозаразени, но и оздравени во едно деноноќие досега

Слободен печат

Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Слободен печат

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат

Според извршниот директор на „Њујорк Тајмс” печатените медиумите ќе згаснат за 20 години

Слободен печат

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат