Сезона на карфиол: Направете си превкусна чорба

Сос­тојки:

1 кг кар­фиол

3 мор­кови

1 це­лер

1 паш­ка­нат

1 гла­ви­ца лук

1 тик­вичка

1 ком­пир

мас­ло за ја­дење

за­чи­ни по желба

Под­го­товка:

На заг­ре­а­но масло, проп­р­же­те ги из­рен­да­ни­те мор­ко­ви за­ед­но со исеч­ка­ни­от кар­фиол, це­лер, паш­ка­нат и тик­вичка. От­ка­ко уба­во ќе ги проп­ржите, до­дај­те им го сит­но исеч­ка­ни­от лук и ком­пи­рот што прет­ход­но сте го исеч­ка­ле на коцки. Проп­р­же­те ги си­те сос­тој­ки уш­те де­се­ти­на ми­ну­ти и за­леј­те ги со вода.

Ва­ка под­гот­ве­на­та чо­рба, ос­та­ве­те ја да се ва­ри до­де­ка во неа не омек­нат си­те сос­тојки.

От­ка­ко чо­р­ба­та ќе би­де го­това, тр­гне­те ја од оган, за­чи­не­те ја, изблен­ди­рај­те ја и мо­же­те да ја по­слу­жите.

Прочитајте и...  МТСП: Обезбедени 658 пакети со храна за жртви на семејно насилство

Прочитај повеќе

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат