Северноамериканската нафта „Брент“ надмина 40 долари за барел

Растот на цената на нафтата се должи на закрепнувањето на економиите од пандемијата со Ковид-19.

Цените на нафтата денеска забележаа раст, а северноамериканскатра нафта Брент го надмина нивото од 40 долари за барел првпат од март. Цената на нафтата Брент за испорака во август утрово забележараст од 78 центи или за два отсто и се купуваше за 40,35 долари по барел.

Цената на фјучерсите на американската ВТИ (WTI) нафта забележа раст од 1,06 долари или за 2,9 проценти и се тргуваше за 37,87 долари за барел.

Според неименувани извори Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) и другите големи производители, вклучително и Русија (ОПЕК плус) би можела да продолжи во јули и во август со намаленото производство од 9,7 милиони барели дневно, што претставува речиси 10 отсто од светското производство.

Прочитајте и...  Продолжуваат преговорите за договор за Брегзит

Растот на цената на нафтата се должи на закрепнувањето на економиите од пандемијата со Ковид-19.

Кинескиот услужен сектор првпат од јануари бележи раст. Додека резервите на сирова нафта во САД се изкачија на 483.000 барели минатата недела, додека резерфите на бензини и дестилати забележаа раст.

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП