Северна Македонија прва определи операторот на енергетскиот пазарот во согласност со регулативата ЦАЦМ на ЕУ

Секретаријатот на енергетската заедница ја поздравува одлуката на македонската Влада за определување на МЕМО ДОО за оператор на организираниот пазар на електрична енергија во Северна Македонија.

– Со оваа одлука, MEMO стана првиот оператор на пазарот на Енергетската заедница што е определен во согласност со регулативата на ЕУ за распределба на капацитетите и регулирање на преоптовареноста (ЦAЦM), наведува Секретаријатот.

Со ова ќе се поддржи имплементацијата на проектот за спојување на енергетските пазари на Северна Македонија и Бугарија, под покровителство на Секретаријатот, предвиден за третиот квартал на 2021 година.

– Одлуката е донесена во согласност со владината уредба за работа на оператор на организирниот пазар, вклучувајќи ги и потребните технички, персонални и финансиски услови, усвоена на 29 октомври 2019 година. Уредбата целосно ја импелментира препораката на Регулаторниот одбор на Енергетската заедница за определување номиниран оператор на пазарот на електрична енергија во согласност со ЦАЦМ регулативата, наведува Секретаријатот.

Прочитајте и...  Кадрија: Албанската бизнис заедница ќе има корист од четвртиот пакет економски мерки

Енергетската заедница посочува дека како следен чекор MEMO ќе започне тендерска постапка за избор на врштител на услуги за платформата за тргување на дневниот пазар.

– Воспоставувањето и операционализацијата на MEMO како организиран оператор на пазарот на електрична енергија во Северна Македонија беше поддржано со проекти за техничка помош во рамките на иницијативата за поврзување на регионалниот енергетски пазар, спроведена од Секретаријатот на енергетската заедница и финансирана од Европската комисија, додава Секретаријатот на енергетската заедница. 

Прочитај повеќе

Адеми на став: Наставата треба да биде со физичко присуство

Слободен печат

Бајден: Ако Трамп загуби и одбие да се повлече, ќе има реакција од Американците

Слободен печат

Ковид биланс во светот денеска: Рекорден дневен број на заразени во Словенија, карантинот останува во Украина

Слободен печат

Вознемиреност во Градот на светлината: Француски борбен авион предизвика силна детонација при прелет над Париз

Слободен печат

Чавушоглу со предлог до Русија: Сирискиот модел како решение за Нагорно-Карабах

Слободен печат

Франција одлучи: Поранешен лидер на ЕТА ќе биде екстрадиран во Шпанија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат