Северна Кореја: Шест европски земји глумат куче чувар на САД - Слободен печат

Северна Кореја: Шест европски земји глумат куче чувар на САД

Севернокорејскиот амбасадор во ОН, Ким Сонг изјави денеска дека денуклеаризацијата не е на преговарачка маса со САД и не се потребни долги преговори со Вашингтон.

Белгија, Естонија (членка од јануари), Франција, Германија, Полска и Велика Британија, исто така предупредија за нуклеарната програма на Северна Кореја во изјавата дадена по затворениот состанок на Советот за безбедност, што се одржа на нивно барање.

Параноја кај Европејците

-Тоа е уште една сериозна провокација против Северна Кореја, додека таа го остварува своето право да ги зајакне националните одбранбени способности- вели амбасадорот на Северна Кореја, Ким Сонг.

-Додека овие шест европски земји последниве месеци создаваат многу проблеми во улогата на чувар куче на САД, ние само може да се запрашаме што добиваат за возврат- додаде тој.

Прочитајте и...  Шест поранешни членови на каталонската влада на сослушување во Парламентот

Северна Кореја смета дека американскиот „тековен и содржински дијалог“ е „трик за заштеда на време“

– Веќе не се потребни долги преговори со САД, бидејќи денуклеаризацијата веќе не се наоѓа на дневен ред на разговорите, истакна Сонг.

Тој оцени и дека „суштинскиот” дијалог што го бараат САД претставува „само трик” за да се добие на време, што е согласно американската политичка агенда.

 

 

 

Прочитај повеќе

Лила Филиповска утре ќе сведочи во „Рекет“

МИСТЕРИЈА ЗА ПАДОТ НА АВГАНИСТАНСКИОТ АВИОН: Талибанците се фалат дека го урнале, од Пентагон НЕМА КОМЕНТАР

Слободен печат

Општина Ѓорче Петров донесе одлука: Децата и наставниците на час, без мобилен

ВНИМАТЕЛНО: Одрони и влажен коловоз на патот Маврови Анови-Дебар

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,1 степени повторно ја стресе Турција

Слободен печат

Гинекологот што го најде Министерството за здравство, си замина од Шуто Оризари

Остави Коментар

1 × 4 =

Прочитај повеќе

Судење за „Ласкарци”: Возачот не зборел на мобилен, нешто друго му го одвлекло вниманието

МИА Агенција

Сервер: Трамп со успех на Косово сака да го сврти вниманието од импичментот

Слободен печат

Лоренцо: Протоколот за членство во НАТО тешко дека ќе е ратификуван пред 12 ноември, но не и невозможно

Слободен печат

Чулев: Се работи на идентификување на администраторите и модераторите на „Јавна соба“

Слободен печат

„Јавете ѝ се, цената е 3.500 денари“: И телефонски броеви на 75-годишни жени злоупотребени во „Јавна соба“

Мирослава Бурнс

Грешка на германскиот весник „Шпигл“ ги налути корисниците на социјалните мрежи

Слободен печат