Северна Кореја истрела неколку ракети, обвинуваат од Јужна Кореја

северна кореја проектил EPA-EFE/KIM HEE-CHUL

Северна Кореја денеска истрелала повеќе артилериски ракети помеѓу 8:07 и 11:03 часот по локално време, соопшти војската на Јужна Кореја, во уште една демонстрација на сила еден ден откако лидерот Ким Џонг Ун вети дека ќе ја зајакне воената моќ на повлечената нација, пренесува Ројтерс.

Началникот на Здружениот Генералштаб не даде други детали, но додаде дека одлучил да издаде соопштение доцна вечерта, бидејќи истрелите биле од традиционален тип, со релативно краток дострел и мала надморска височина.

Истрелот на артилериски истрели доаѓа откако Ким во саботата ги претстави целите за зајакнување на воената моќ на земјата и одбранбените истражувања за заштита на суверените права на Северна Кореја, како што заврши Пленарниот состанок на Централниот комитет на Работничката партија на Кореја одржан минатата недела.

Видео на денот