Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Првиот заменик министер за надворешни работи, Чое Сон-Хуи, денеска изјави дека Вашингтон користел дијалог со Пјонгјанг „само како средство за решавање на својата политичка криза“.

„Не чувствуваме никаква потреба да седиме лице в лице со Соединетите држави“, рече тој, како што објавија севернокорејските медиуми.

Чоу ги коментираше шпекулациите дека новиот самит меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја ќе се одржи пред изборите во САД закажани за ноември.

Претседателот на Јужна Кореја Мун Јае-ин е номиниран за медијатор. За време на видео самитот со Европската унија во вторникот, тој рече дека сака да стори сé што може за да може да организира самит на Северна Кореја и САД пред изборите во САД, соопштија официјални лица од неговата канцеларија.

Прочитајте и...  Задолжително носење маска и на отворено во повеќе француски градови

Поранешниот советник за национална безбедност, Џон Болтон изјави дека Трамп ќе се сретне со Ким непосредно пред изборите, доколку верува оти тоа ќе му помогне да освои уште еден претседателски мандат.

„Постојат дури и некои сонувачи кои се надеваат дека ќе влијаат врз нашите мерки за денуклеаризација за условно укинување на санкциите, а истовремено ќе ги зголемат надежите за „октомвриско изненадување “, рече Чоу.

Северна Кореја е под строги меѓународни санкции поради својата нуклеарна програма.

Нуклеарните преговори со САД не продолжија откако не успеа самитот Трамп-Ким во Виетнам во февруари 2019 година.

Пјонгјанг од тогаш постојано повторува дека не е заинтересиран за нови разговори сè додека Вашингтон не донесе нови предлози.

Прочитајте и...  Регистрирани 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот за еден ден

Прочитај повеќе

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Слободен печат

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски

Слободен печат

Охрид наутро исчистен од отпад, навечер ѓубре се фрла насекаде

Слободен печат

Австралија ќе исплати надомест за отсуство од работа поради карантинот

Слободен печат

САД го честитаа празникот Илинден

Слободен печат

Луѓето во САД и Велика Британија добиваат мистериозни пратки од Кина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Слободен печат

Евакуација на населението во источна Кина поради тајфунот Хагупит

Слободен печат

Кипар воведува задолжителен тест за туристите од Грција

Слободен печат

Од плажа во болница – Дали Градиште ќе биде новото жариште на Ковид-19? (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со ковид-19, да даруваме и спасиме живот

Слободен печат

Бајден го честиташе Илинден на македонските Американци во САД

Слободен печат