Северна Кореја егзекутираше човек поради коронавирус - Слободен печат

Северна Кореја егзекутираше човек поради коронавирус

Северна Кореја досега не потврди ниту еден случај на коронавирусот, но презема радикални мерки за да спречи негово ширење на границата со Кина.

Северна Кореја егзекутираше едно лице за кој имаше сомневања дека е заразено со коронавирусот. Лицето требало да биде во карантин, но тој ги прекршил правилата и заминал во јавен тоалет.

Официјални лица веднаш го уапсиле и го егзекутирале поради страв од ширење на вирусот.

Северна Кореја досега не потврди ниту еден случај на коронавирусот, но презема радикални мерки за да спречи негово ширење на границата со Кина.

Властите во Северна Кореја одлучија да ги изолираат сите нејзини жители кои во изминатиот период ја посетиле Кина или имале контакт со лица од Кина.

Лидерот Ким Џонг-ун одлучи да го употреби „воениот закон“, што значи инстантно екзекутирање на секој што ќе го напушти изолираното место без дозвола.

Прочитајте и...  Македонската државјанка која беше во карантин во Франција не е заразена од коронавирус

Прочитај повеќе

Ќе биде ли Избирачкиот список дежурен виновник и за изборите на 12 април?

МЗШВ: Јавните огласи за распределба на земјоделско земјиште се спроведуваат согласно законот

Слободен печат

Се состана работната група во МВР со цел надминување на состојбата со пасошите, закажана уште една средба

Слободен печат

ЕК за реконструкција на Албанија ќе издвои 100 милиони евра

Слободен печат

Бугарските власти поради птичји грип ќе усмртат 5.380 патки

МИА Агенција

Спасовски во Брисел на средба со лидерите од Западен Балкан и еврокомесарот Вархељ

МИА Агенција

Остави Коментар

4 × три =

Прочитај повеќе

Расчистена депонијата под Кале

Слободен печат

Врховниот суд во Индија пресуди: Жените ќе можат да бидат воени команданти

МИА Агенција

Агенти деноноќно ја следеле Катица Јанева

Шекеринска: Го одржавме зборот и пред граѓаните и пред сојузниците во НАТО

МИА Агенција

„Франција будно ја следи состојбата со владеењето на правото во Македонија“

МИА Агенција

Сведочење на таткото на обвинетата во судењето за убиството на Пино Секондо: „Не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко“

Слободен печат