Серија земјотреси во Грција: Последниот со јачина од 4.4 стапени според Рихтер

Земјотрес со јачина од 4,4 степени го погоди грчкиот остров Крит, соопшти атинскиот институт за геодинамика.

Земјотресот се почувствува денеска во 17,00 часот, а епицентарот се наоѓа на 28 километри југо-западно од градот Сфакија, на длабочина од 10 километри, пренесе весникот „Катимерини“.

Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар соопшти дека земјотресот бил со јачина од 4,5 степени по Рихтер. Засега нема информации за причинетата штета.

Крит денеска го потресоа уште два земјотреси со јачина од 4 и 3,5 степени од Рихтер. Двата земјотреси се регистрирани во близина на малиот остров Гавдос, јужно од Крит, на длабочина од 10 километри.

Прочитајте и...  Во Ница вооружен инцидент, жена пукаше кон полицијата, ја совладаа спектакуларно (ВИДЕО)

Островот Гавдос припаѓа административно на Крит.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат