Серија од три земјотреси во рок од триесет минути во Италија

Во сабота навечер во Италија се регистрирани три земјотреси. Првиот во 22:55 минути со магнитуда од 3.7 степени според Рихетровата скала во близина на Акуила.

Неколку минути подоцна во 23:16 минути регистриран е нов земјотрес со 3.4 степени според Рихетровата скала. Пет минути подоцна е регистриран уште еден земјотрес, но со помала магнитуда, 2.2 степени.

Паниката и стравот ги натераа жителите на ова подрачје да останат на улиците цела ноќ.

Засега нема информации за штети над домовите или повредени лица.

Пред десет години земјотрес од 6.3 степени ја зафати Акуила, по што животот го загубија 309 луѓе, додека над 1.600 лица беа повредени.

Прочитајте и...  И „истокот“ и „западот“ закачени на торенти: Рекордно симнување во време на коронавирусот

Прочитај повеќе

Садики за Студеничани: Немаме заразен од коронавирус, секојдневно сме во координација со полицијата

Слободен печат

Форбс: Поради економскиот крах 226 лица веќе не се милијардери

Слободен печат

Тринаесет новозаразени во Бугарија, вкупно 624 лица

Слободен печат

ИПИ: Загрозена слободата на медиумите во Европа во време на здравствена криза

Слободен печат

Над 4.000 новозаразени за еден ден во Германија

Слободен печат

Еуроњуз: Нема сигурен лек за лекување на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Над 450 илјади заразени, 16.111 починати лица од Ковид-19 во САД

Слободен печат

Денес од 16 часот во продолжен викенд карантин

Слободен печат

Кумуцакос: Правиме се што можеме за здравјето на бегалците и мигрантите на островите

Слободен печат

Уште една жртва од Ковид-19 во Албанија

Слободен печат

Косово: Тројца новозаразени и еден излекуван од Ковид-19

Слободен печат

Мерката 14.500 плата ќе ја користат и управителите и сопствениците, а бројот на вработени да се задржи наместо до септември до јули

Слободен печат