Серија А: Радост за Пандев, Несторовски без гол против Парма! - Слободен печат

Серија А: Радост за Пандев, Несторовски без гол против Парма!

На градското дерби во Рим на „Олимпико“ нерешено одиграа екипите на Лацио и Рома (1:1). После првото полувреме водеше „волчицата“ со голот на Коларов од пенал, а израмнија „небесно-сините“ со погодокот на Алберто во 58 минута од средбата.

Потоа, Интер го забележа и вториот триумф по ред сезонава на гостувањето кај Каљари со 1:2. „Неро-аѕурите“ водеа по првите 45 минути со голот на Мартинез. на стартот од вториот дел кај домаќините стрелец беше Жоао Педро, а трите бода за гостите ги донесе Лукаку кој беше прецизен од пенал во 72 минута.

Удинезе го претрпе првиот пораз во Серија А и тоа пред своите гледачи од Парма со 1:3. Први фудбалерите на Тудор стекнаа предност во 17 минута благодарение на Ласања, а непосредно пред паузата за нов егал на мечот се погрижи Жервињо после асистенцијата на Швеѓанецот со македонско потекло, Кулушевски.

Прочитајте и...  Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Гаљоло стрелаше за пресврт во 59 минута, а повторно асистираше Кулушевски. Нашиот репрезентативец Илија Несторовски беше стартер и настапи до 70 минута кога беше заменет од Пусето, а со третиот погодок кој беше дело на Инглезе „млекарите“ ги потврдија трите бода.

Џенова триумфираше минимално над Фиорентина (2:1), нашиот Горан Пандев доби шанса од 84 минута кога го замени Пинамонти. Претходно играчите на Андреацоли водеа по првиот дел со голот на Запата, па зголеми Куаме, а „виолетовите“ успеаја единствено да го ублажат поразот преку Пулгар од белата точка (76`).

Прочитајте и...  Барса ја активира клаузулата на напаѓачот на Леганес!? (ФОТО+ВИДЕО)

На останатите дуели беа постигнати следните резултати: Аталанта-Торино 2:3, Лече-Верона 0:1 и Сасуоло-Сампдорија 4:1. На табелата водат Интер, Јувентус и Торино со по шест максимални бодови, по четири Лацио, Џенова и Болоња.

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

12 − 6 =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат