Серија А: Одложен натпреварот помеѓу Џенова и Торино!

Иако беше закажан за 3 октомври (сабота, 18.00 часот), натпреварот помеѓу Џенова и Торино е одложен поради позитивни случаи на ковид-19 во клубот од „Луиџи Ферарис“.

После убедливиот пораз од 6:0 на гостувањето кај Наполи на Елиф Елмас, Џенова потврди дека има 14 заразени членови од коронавирус.

Исто така вонредниот совет на Серија А ја потврди примената на УЕФА правилата во италијанската лига.

Елмас и Пандев ќе играат против Косово, нивните тестови на корона се негативни

Доколку една екипа има на располагање 13 играчи, вклучително и голман, натпреварот треба да се одржи според планираното. Доколку некој тим сè уште не може да учествува, ќе претрпи службен пораз од 3:0.

На клубовите им е дозволено да побараат едно одложување без да им биде изречен пораз, доколку имаат најмалку 10 позитивни случаи во истото коло.

Прочитајте и...  Сапуницата продолжува: Од ВАР собата сугерирале да нема пенал над Рамос

Да додадеме уште дека Џенова официјално има нов напаѓач, како конкуренција за Горан Пандев, ангажиран е Елдор Шомуродов кој доаѓа од редовите на рускиот Ростов.

Според италијанските медиуми овој трансфер вреди осум милиони евра, Шомуродов (25) минатата сезона во најсилното руско првенство имаше учинок од 11 голови во 28 настапи.

Поврзани вести

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Остави Коментар