Серија А новата сезона ќе се игра пред гледачи

Италијанскиот министер за спорт, Виченцо Спадафора најави дека најверојатно на навивачите од септември ќе им биде дозволено присуство на фудбалски натпревари.

Едиствен услов за да се случи тоа е пандемијата на коронавирусот да се држи под контрола.
Сезоната во Серија А по тримесечна пауза продолжи да се игра, но пред празни трибини и до крајот на првенството останаа да се доиграат уште три кола.
– Очигледно е дека стадионите нема да можат да бидат исполнети како што беше порано. Ќе има безбедносни протоколи кои моменто се разгледуваат и тие ќе мора да се почитуваат – изјави Спадафора.

Стартот на новата сезона во Серија А се очекува да биде кон средината на септември и како што најави Спадафора, ќе има и гледачи на трибините.

Прочитајте и...  Борко: Македонија не заслужува ваков избор за претседател на МОК

Поврзани вести

Гигс: На првата средба со тренерот добив тупаница во стомак

Слободен печат

Изненадување, Реал Мадрид сака да го „ограби“ европскиот шампион

Слободен печат

Барди: Јас сум Албанец, но со гордост играм за Македонија

Слободен печат

Фановите тераат сеир со Мората по поништените три гола (ФОТО)

Слободен печат

Урнебесен одговор на италијански лекар на коментарот на Роналдо за коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Почина една од најголемите легенди на Динамо Загреб, Славен Замбата

Слободен печат

Остави Коментар