СЕРИЈА А: Лацио на мускули подобар од Кротоне

epa09069892 Lazio's Sergej Milinkovic-Savic (C) celebrates with teammates after scoring the 1-0 gol during the Italian Serie A soccer match between SS Lazio and Crotone at Olimpico Stadium in Rome, Italy, 12 March 2021. EPA-EFE/MAURIZIO BRAMBATTI

Во првиот натпревар од 27. коло во Серија А, Лацио со 3:2 го совлада Кротоне.
Лацио поведе во 14. минута со голот на Сергеј Милинковиќ-Савиќ, но гостинскиот тим кој е последнопласиран на табелата не се предаде и во 29. минута преку Сими успеа да израмни. Лацио на пауза сепак замина со предност, а за тоа се погрижи Луис Алберто.

На стартот од второто полувреме, Кортоне повторно успеа да израмни и по втор пат стрелец беше Сими во 50. минута.Од тој момент играчите на Лацио тргнаа во тотална офанзива, но никако не успеаја да постигнат гол. Тренерот Инзаги во 76. минута во игра го внесе Каиседо кој во финишот по постигна голот вреден три бода.
Со триумфот, Лацио е седми на табелата со 46 бода, додека Кротоне остана на последната позиција со 15 освоени бодови.