Серија А: Каков „проектил“ на Наинголан, триумф на Несторовски! (ВИДЕО)

twitter.com/Udinese_1896

Удинезе во својот осми натпревар оваа сезона во најсилното италијанско фудбалско првенство минимално со 1:0 славеше против екипата на Торино.

Единствениот гол за домаќините беше дело на јапонскиот интернационалец Окака после асистенцијата на Мандрагора.

На другите две средби Сампдорија без голови ремизираше против Рома, а Каљари со головите на Наинголан во деветтата и Фараго во 67 минута триумфираше над Спал.

Македонскиот интернационалец Илија Несторовски за Удинезе влезе во игра од 85 минута како замена за Кевин Ласања.

Претходно објавивме дека на стартот од неделната програма Интер во меч исполнет со седум голови на гостински терен го совлада Сасуоло.