-1 C
Скопје

Серија А: Импресивен рекорд на Аталанта, ремизираа Лацио и Интер! (ВИДЕО)

Аталанта со денешниот триумф од 5:2 против Каљари стана првиот тим кој постигнал четири или повеќе голови во секој од првите три натпревари во Серија А во сезона.

Во првото коло играчите на тренерот Гасперини славеа Торино (2:4), потоа и кај Лацио (1:4), а сега во првиот домашен меч од најсилното италијанско првенство доминираа и против Каљари.

На денешниот меч кај домаќините по еднаш во листата на стрелците се запишаа Муриел, Гомез, Пашалиќ, Запата и Ламерс, а на спротивната страна погодоците беа дело на Годин и Жоао Педро.

Во некомплетното трето коло Аталанта е лидер со девет бодови и во наредното коло ќе игра против Наполи на македонскиот репрезентативец Елиф Елмас на гостински терен.

Прочитајте и...  Брестовац: Швеѓаните не надиграа и си ја заслужија победата 

Се одиграа уште три средби, Беневенто со 1:0 ја совлада Болоња, со истиот резултат Парма беше подобра од Верона, а на дербито во Рим Лацио ремизираше 1:1 со Интер.

Поврзани вести

ВИДЕО: Јанис го доби европскиот дуел против Дончиќ

Слободен печат

СП Египет: Рутински победи на Данска и Унгарија

Слободен печат

Евролига: Изненадување во Пиреја, Фенербахче зареди со победите

Слободен печат

ВИДЕО: „Дерби дела капитале“ во знакот на Лацио

Слободен печат

Кошаркарите на Пелистер остануваат перфектни, го решија и МЗТ Скопје 

Слободен печат

Турција без проблеми по втор пат ја совлада БиХ

Слободен печат

Остави Коментар