Серена Вилијамс и Андреску за титулата на „УС Опен“

Бјанка Андреску (19) која дебитира на последниот грен слем турнир „УС Опен“ во Њујорк приреди нова сензација. Канаѓанката успеа да стигне до финалето откако доцна синоќа славеше победа Белинда Бенчиќ од Швајцарија со резултат 2:0 по сетови 7:6 (3), 7:5 за 2 часа и 15 минути игра.

Андреску оствари импресивни 40 „винери“, иако имаше дури 38 неизнудени грешки. Таа воедно запиша седум аса, но имаше девет двојни грешки. Но, Бенчиќ имаше само 16 „винери“ на натпреварот и 32 неизнудени грешки и само 2 аса.

На тој начин стигна до своето прво грен-слем финале во своето деби на терените на „Флешинг медоуз”. Таа е прва тенисерка која постигнала такво нешто од Венус Вилијамс во 1997 година.

Прочитајте и...  И првиот човек на Ла Лига призна: ВАР работи за Реал Мадрид

Во битката за трофејот, Канаѓанката ќе се соочи со Американката Серена Вилијамс која ја оправда фаворитската улога во втората полуфинална средба против Елина Свитолина од Украина со 6:3, 6:1.

Да потсетиме полуфиналните двојки во машка конкуренција се Рафаел Надал-Матео Беретини и Данил Медведев-Григор Димитров.

Прочитај повеќе

НФЛ на нозе: Махомс потпиша десетгодишен договор и стана најплатен играч во историјата

Слободен печат

Урнебес во Бугарија: Фудбалски клуб преку Фејсбук бара играчи

Слободен печат

Натпреварот вреден 50 милиони евра без победник, Вердер остана во Бундеслигата

Слободен печат

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат

Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Слободен печат

Познатиот српски кошаркар во болница, Мачван е позитивен на корона

Слободен печат

Откажани баражите за втората лига – Запад, 13 фудбалери позитивни на корона

Слободен печат

Федерер ќе игра тенис и во наредната година

Слободен печат

И првиот човек на Ла Лига призна: ВАР работи за Реал Мадрид

Слободен печат