Серена Вилијамс е минато, Јапонката Осака е најдоброплатена спортистка

Јапонската тенисерка Наоми Осака и ја презеде титулата на најдоброплатена спортистка на светот на Серена Вилијамс, тврди магазинот „Форбс“.

Според магазинот, победничката на УС Опен од 2018 година и на Австралија Опен од 2019 година, минатата година заработила 37.4 милиони долари од турирски награди и спонзорите.

Ова е рекордна заработка за една спортистка за една година, досегашна рекордерка беше поранешната руска тениска убавица, Марија Шарапова која во 2015 година заработи 29.7 милиони долари.

Интересно е што од 1990 година на врвот на листата на „Форбс“ се наоѓаат само тенисерки, а од 2004 година па до минатата, на првото место се менуваа Шарапова и Серена Вилијамс.

Вилијамс во последните четири години беше спортистка со најголема заработка, а минатата година инкасира 1.4 милиони долари помалку од Осака.

Прочитајте и...  Иџе седмопласиран на патеката Валелунга во Италија

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ ќе игра за петтата титула во Рим

Слободен печат

Прва победа за Вињалес сезонава во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

„Гранде Пандев“ со мајсторија уште на стартот во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Саутемптон само го налути тандемот Сон-Кејн! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велшанецот блескаше за „кралевите“, неверојатни бројки на Бејл! (ВИДЕО)

Слободен печат

Видал патува за Милано, Барса ќе брои еден милион евра!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деле Али не е повеќе во плановите на Мурињо!?

Слободен печат

Дербито е во Лондон, амбициозниот Челси против шампионот Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вудворд мора итно да реагира, на Јунајтед му треба нов бек, напаѓач..!?

Слободен печат

Осум млади фудбалери во Гана го загубија животот! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Ова е далеку од готово, Бостон намали против Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Сензација во Рим, Шварцман го елиминира Надал

Слободен печат