Серена се повлече од Мастерсотво Рим – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Серена се повлече од Мастерсотво Рим

Четирикратната победничка на турнирот во Рим, Серена Вилијамс, се повлече од турнирот во „вечниот“ град поради повреда.

Серена Вилијамс пред дуелот од второто коло против својата постара сестра, Венус, одлучи да се повлече од Мастерс турнирот во Рим, поради повреда на левото колено.

Како резултат на повлекувањето, нејзината сестра Венус ќе игра во третото коло со победничката од дуелот помеѓу Британката Џоана Конта и Слоун Стивен од САД.

– Морам да се повлечам од Мастерсот во Рим поради болки во левото колено. Ќе ми недостасуваат навивачите и натпреварувањето на еден од моите омилени турнири. Ќе се обидам да се подготвам за Ролан Гарос – изјави Серена Вилијамс.

Серена на турнирот во Рим има скор од 43 победи и само осум порази, а во првото коло ја совлада Ребека Петерсон со 6:4,6:2.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close