Сензационална победа на Еурофарм над Веспрем

Екипата на Еурофарм Работник приреди вистинска сензација во Битола со победата над еден од фаворитите за триумф во СЕХА лигата но и во Лигата на шампионите, Веспрем. Битолчани го победија Веспрем со 26:24 и го задржаа максималниот ефект во СЕХА и по три кола.

Ракометарите на Еурофарм предводени од одличниот Никола Митревски одиграа фантастично прво полувреме кое го добија во своја корист со 14:8 со што ја најавија големата победа.
Во второто полувреме, Веспрем влезе многу посериозно, го засили темпото во одбраната и по 16.минути игра дојдоа до израмнување (19:19). Ракометарите на Стефче Алушовски одговорија со своја серија од 3:0, но унгарскиот тим повторно успеа да израмни.

Се чини дека тоа беше последниот налет на фаворизираниот Веспрем кој до крајот на средбата не најде решение за Стјепановиќ чии голови го решија победникот.

Прочитајте и...  Реакцијата на Симеоне после елиминацијата на Атлетико Мадрид! (ВИДЕО)

Ловро Јотиќ беше најпрецизен со осум постигнати голови, Стјепановиќ даде пет, додека на голот блескаше Митревски со 13 одбрани, од кои 11 беа во првиот дел. Во редовите на Веспрем, Гајиќ даде девет гола, додека репрезентативното крило Дејан Манасков три пати ја тресеше мрежата на Еурофарм.

Прочитај повеќе

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат

Хорват е најдоброто засилување во македонскиот клупски ракомет

Слободен печат

Учесниците на кошаркарскиот камп во Маврово успешно тестирани од Ковид-19

Слободен печат