Сензација во Струга, „пандевци“ ја шокираа Шкендија

Екипата на Струга Трим Лум иако „аутсајдер“ на крајот беше подобра од „романтичарите“, а шампионот Шкендија сеуште како да продолжува во криза, после европското неуспешно лето.

Бранителот на трофејот од минатата сезона, Шкендија загуби минимално на гостувањето кај Академија Пандев (1:0).

Првите три бода за струмичани ги обезбеди Сашко Пандев со прекрасен гол од слободен удар во 61 минута од средбата.

Ренова на домашен терен благодарение на погодокот на Велиа во 38 минута славеше против Силекс. Потоа, Шкупи со 2:0 го надигра новиот прволигаш Борец, стрелци на головите за тимот од Чаир беа Јурина и Удиаби.

И во последниот дуел, новајлијата Струга Трим Лум приреди изненадување совладувајќи го Работнички со 2:1. По повеќе од две децении се врати прволигашкиот фудбал во Струга, и тоа на триумфален начин…

Прочитајте и...  Повторно скандал во Италија, Јувентус и судијата Орсато ја скроија Серија А

Скопскиот клуб поведе во 14 минута, па израмни Мустафов со еден фантастичен погодок во 26 минута, а Лена во 60 минута го постави конечниот епилог за голема радост на домашните навивачи во Струга.

1МФЛ, прво коло

Сабота:

Академија Пандев-Шкендија 1:0
Ренова-Силекс 1:0
Шкупи-Борец 2:0
Струга Трим Лум-Работнички 2:1

Недела:

17.30 часот
Вардар-Македонија ЃП

Прочитај повеќе

И не е така лошо да се биде резерва на Реал (ВИДЕО)

Слободен печат

Познат датумот за продолжување на Премиер лигата!

Слободен печат

Пандевци и фудбалерите на Борец се тестираа на коронавирус

Слободен печат

Повторно скандал во Италија, Јувентус и судијата Орсато ја скроија Серија А

Слободен печат

Партизан демантира дека тренерот Милошевиќ добил шамари од навивачите

Слободен печат

Панчев: Црвена звезда можеше долго време да владее во фудбалска Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реал Мадрид и понатаму највреден фудбалски клуб на светот

Слободен печат

Криштопанс:  Самсоненко ни вети дека ќе ни исплати тоа што ни должи…

Слободен печат

Болоња ги смирува страстите: Михајловиќ не е позитивен на корона

Слободен печат

На германскиот спорт му се потребни милијарда евра за да преживее

Слободен печат

Одложен приемот на Коби Брајант во Куќата на славните

Слободен печат

Тренерот на Партизан, Милошевиќ добил шамари од „Гробарите“

Слободен печат