7.9 C
Скопје

Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Селекцијата на Данска приреди сензација во квалификациите за Европското првенство 2022 година совладувајќи ја кошаркарската велесила Литванија со 80:7.

Литванците не настапија со најдобрите кошаркари поради натпреварите во Евролигата, но сепак играа со респектабилен тим и во поголем дел на наптреварот беа во водство, дури имаа и двоцифрена предност (33:21) но целосно потрфрлија во второто полувреме.

Данските кошаркари успeаја да се вратат во третата четвртина, израмнија на 51:51 и ја завршија четвртината со минимално водство од 59:60. Во последниот период Данците постојано беа во водство, го задржаа до крајот и сосема заслужено ја остварија најголемата победа во својата историја.

Габриел Лундберг со 28 поени и седум скока беше најдобар во редовите на Данса, а Матијас Кристенсен постигна 13 поени. Кај Литванија Деивидас Гаилиус даде 16 поени, а Томас Димса еден помалку.

Прочитајте и...  Федерер само на еден начин може да ги победи Ѓоковиќ и Надал

Во дербито на денот, Црна Гора ја победи Германија со 80:74 и се наоѓа на само една победа од пласман на ЕП.
Џастин Кобс со 20 поени и шест асистенции беше најзаслужен за победата на Црногорците, Никола Ивановиќ даде 18 поени, а Зоран Николиќ 11 поени и осум скокови. Во редовите на Германија се истакнаа Роберт Бензинг со 21 и Андреас Обст со 17 поени.
На чекор до пласман на ЕП се наоѓа и селекцијата на БиХ која со убедливи 88:49 ја декласира Бугарија, додека сигурен настап имаа и Хрватска против Турција (79:62) како и Франција против Велика Британија (79:56).

Резултати:

Холандија – Шведска 78:76
Чешка – Белгија 62:90
Хрватска – Турција 79:62
Грција – Летонија 66:77
Велика Британија – Франција 56:79
Литванија – Данска 76:80
БиХ – Бугарија 88:49
Германија – Црна Гора 74:80

Прочитајте и...  На повидок скандал на Мундијалот: Словенците биле отруени пред натпреварот со домаќинот Египет?

Поврзани вести

Червар: Ова не е неуспех за мене, ова е реалноста

Слободен печат

Македонија ЃП остана без Абдул Басит, напаѓачот потпиша за тунискиот шампион

Слободен печат

Федерер само на еден начин може да ги победи Ѓоковиќ и Надал

Слободен печат

Катастрофалното второ полувреме ги остави Хрватите без четвртфинале

Слободен печат

Е. Пелистер подобар од Горица на контролата во Словенија

Слободен печат

Капитенот Лазаров со поддрша за Мукаетов: Под неговот водство се изградивме како сериозна федерација

Слободен печат

Остави Коментар