Сениорите рутински до бодовите против „штркчињата“

Историската пресметка помеѓу два тима на ист клуб заврши со очекувана победа на МЗТ Скопје Аеродром, кој иако без најдобрите немаше проблем против МЗТ Скопје УНИ Банка (108:77), во меч кој „штркчињата“ покажаа заби во првата четвртина како потврда дека се светла иднина на составот.

Тренерот Ѓорѓи Кочов ја искористи можноста да ги одмори Џабари Хиндс, Нуни Омот, Дамјан Стојановски и Марко Симоновски во пресрет на дербито од АБА2-лигата в среда против Борац Чачак, што и не се почувствува на теренот, ниту во крајниот исход од средбата.

Ова беше одлична подготовка за сениорите, а фантастична можност за талентите предводени од Горан Крстевски да соберат драгоцено искуство кое и тоа како ќе им користи понатаму во кариерата.

Прочитајте и...  Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Ќе остане запишано дека ја добија првата четвртина со 24:22, по што работите си дојдоа на свое место, за втор триумф во домашниот шампионат, а вкупно петти по ред за МЗТ Скопје Аеродром во новата сезона, вклучувајќи ги и средбите од АБА2 лигата.

Андреј Маслинко со 27 поени и 15 скока беше најдобар во сениорскиот состав на шампионот, Андреј Магдевски беше веднаш зад него со 21 поен и осум асистенци, а Леонид Тодоровски со 19 и Борјан Стојановски со 15 поени беа најпрецизни кај МЗТ Скопје УНИ Банка.

Во третото коло од домашното првенство МЗТ Скопје Аеродром ќе му гостува на Гостивар, додека МЗТ Скопје УНИ Банка ќе го пречека Вардар.

Прочитајте и...  Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат

Мексикански клуб има ново засилување – Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

Аларм во Атлетик Билбао: Шест лица позитивни на Ковид-19!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат

2МФЛ: Лабуништа во првото коло со Кораби, Победа се соочува со Кит Го..!

Слободен печат

После Берлин и Њујорк, откажан маратонот и во Париз!

Слободен печат