Сенатот ја забрани испораката на американските ловци „Ф-35“ на Турција, Ердоган на потег – Слободен печат
ВестиПланета

Сенатот ја забрани испораката на американските ловци „Ф-35“ на Турција, Ердоган на потег

Претходно Турција повеќе пати ја потврди испораката на С-400 од Русија. Првиот дел од ракетниот систем „земја-воздух" треба да се реализира во јули.

Сенатот на САД синоќа го одобри буџетот за одбрана за фискалната 2020 година, според кој се забранува испорака на авионите-ловци „Ф-35″ на Турција.

Документот е поддржан од 86 сенатори, а против гласаа само осум. Во него се посочува дека забраната е во сила се додека Турција не потврди дека се откажала од откупот на рускиот ракетен систем С-400.

Претходно Турција повеќе пати ја потврди испораката на С-400 од Русија. Првиот дел од ракетниот систем „земја-воздух” треба да се реализира во јули.

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, вчера изјави дека земјата ќе се обрати до меѓународен арбитражен суд доколку Вашингтон не ги испорача веќе платените од Анкара американски ловци-бомбардери „Ф-35″.

– Турција за авионите платила 1,25 милијарди долари и ќе бара парите да и бидат вратени, изјави Ердоган

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close