1 C
Скопје

Сенатот го потврди именувањето на генералот Остин за шеф на Пентагон

Американскиот Сенат го потврди денеска со мнозинство гласови именувањето на поранешниот генерал Лојд Остин за министер за одбрана на САД, со што ќе стане првиот Афроамериканец кој ќе го предводи Пентагон.

Остин (67) е втор член во администрацијата на новиот претседател на САД, Џо Бајден, чија номинација е одобрена во Конгресот, по потврдата на именувањето на директорката на Разузнавачките служби Еврил Хејнс.

Номинацијата на Остин е потврдена со 93 гласа „за” и два „против” во сенатот, кој има 100 членови.

Се очекува во следните денови да бидат одобрени и другите именувања на Бајден во неговиот тим за национална безбедност, вклучувајќи го и Ентони Блинкен за државен секретар на САД.

Бајден очекува од Остин да ја врати стабилноста на чело на Пентагон, каде за време на мандатот на администрацијата на Доналд Трамп беа сменети двајца министри, а четворица биле вршители на должност.

Прочитајте и...  Ќучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои Извештајот за напредокот на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Поврзани вести

Бугарската Влада ќе се консултира со ЕК за увоз на руската вакцина „Спутник V”

Слободен печат

Кубански адут за борба со ковид-19: Вакцината „Соберана 2“ влегува во трета фаза на испитувања

Слободен печат

ВИДЕО I Влегоа во историја на медицината: Девет мајмуни во Зоолошка во Сан Диего примија анти-ковид вакцина

Слободен печат

Стартува кампањата за пописот под слоганот „Тука живеам, одлучувам, постојам”

Слободен печат

Хант: ЕК да ја преиспита одлуката за блокада на извозот на вакцини за Австралија

Слободен печат

За овој месец најавен старт на имунизацијата на населението: Вакцините на „Фајзер“ треба да стигнат во првиот квартал од оваа година

Слободен печат

Остави Коментар