Семејството на Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“ одлучи да ги донира неговите органи: Така и понатаму ќе живее

Вчера почина фронтменот на „Нови фосили“, Рајко Дујмиќ (66), од последиците од тешката сообраќајна незгода што ја доживеа пред неколку дена.

Почина Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“: Единствено место на светот каде што можам да се скријам од сите грубости, неправди и глупости е музиката

Неговото семејство во најтешките моменти за нив, се одлучи за хуман чин. Ќе ги донираат органите на Рајко за да спасат нечиј друг живот.

„Стотици денови и ноќи поминавме заедно. Никогаш не ни беше здодевно, за 35 години ниту еднаш не се скаравме. Прекрасен, благ карактер, од него никогаш не требаше да се побара помош, тој секогаш сам помагаше. Горд сум на семејството кое се одлучи да ги дарува неговите органи. Бидејќи Рајко така ќе продолжи да живее. И пак ќе помогне некому“, изјави неговиот близок пријател Нено Нинчевиќ.

Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“ доживеал тешка сообраќајна незгода, има тешки повреди на главата

Прочитајте и...  Многу нејзини колешки ги „проголтаа“ годините: Сопственичката на хитот „Boys, Boys, Boys“ и на 52 години е „бомба“ (ФОТО)

Прочитај повеќе

Референдум во Швајцарија за слободното движење со ЕУ

Слободен печат

Денеска одлука за четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра

Слободен печат

Облачно време со сончеви периоди

Слободен печат

Виц на денот: Туѓи грешки

Слободен печат

Емотивно видео од најмалата ќерка на Коби Брајант: Тато секогаш ќе те сака!

Слободен Печат

Актерите од „Игра на тронови“ ќе станат родители: Оваа серија дефинитивно ни донесе многу среќа! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нова снимка од инцидентот со полицијата во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Бред Пит проговори за врската со манекенката Никол: Конечно се чувствувам сакан!

Слободен Печат

Лекарите веќе ни од колегите не се безбедни: Во Куманово доктор нападнал колега, тој избегал низ прозор

Слободен печат

Филипче: Со жалење ја примив веста, дека уште еден медицински работник ја изгуби битката со ковид-19

Слободен печат

Ким Џонг-ун често знае да биде суров: Еве што сѐ е казниво со смрт во Северна Кореја

Слободен печат

Убавината скапо ја чинела, поради силните третмани косата ѝ опаднала, бубрезите ѝ откажале, а починала во болки!

Слободен печат