Селтик е следниот предизвик за Шкендија - Слободен печат

Селтик е следниот предизвик за Шкендија

Македонскиот репрезентативец Крсте Велковски и неговиот Сараево се поразени од Селтик во првиот натпревар од квалификациите за ЛШ. Шкотскиот тим славеше како гостин со 3:1 по што реваншот ќе претставува формалност, а во наредната рунда го очекува македонскиот шампион Шкендија.

Екипата на Сараево преку Оремус поведе со 1:0 во 29 минута,  но тоа беше се што направија домашните фудбалери. Пресвртот на Селтик го најави Џонсон во 35 минута, а во второто полувреме победата ја заверија Едуард и Синклер.

Во останатите натпревари, екипата на Црвена Звезда одигра без голови на гостувањето кај литванскиот шампион Судува, додека Хелсинки со победата од 3:0 на домашен терен над Торшавн е сигурен патник во наредната рунда.

Прочитајте и...  Халанд е феномен, одигра 60 минути, а е прогласен за играч на месецот во Бундеслигата

Резултати:
Астана – Клуж 1:0
Арарат – АИК Стокхолм 2:1
Хелсинки – Торшавн 3:0
Номе Калју – Шкендија 0:1
Сараево – Селтик 1:3
Дуделанж – Валета 2:2
Судува – Црвена Звезда 0:0
ТНС – Фероникели 2:2.

Прочитај повеќе

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

12 − 9 =

Прочитај повеќе

Хакерот поради кој е казнет Сити се наоѓа во притвор и му се заканува долга затворска казна

Слободен печат

Поради РАСИЗАМ, Марега го напушти теренот (ВИДЕО)

Слободен печат

„Четворка“ на Лазаров за нова победа на Нант

Слободен печат

Покер на „топчиите“ за прекин на серијата без победа (ВИДЕО)

Слободен печат

Како Вардар да го избегне ПСЖ во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Елмас одигра цел натпревар за Наполи, Јувентус победува и без Роналдо (ВИДЕО)

Слободен печат