6.8 C
Скопје

Селекторот Тодоров ги одреди кошаркарите кои ќе играат во Талин

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров ги избра 12. играчи со кои ќе настапи во „меурот“ во Талин, Естонија во квалификациите за ЕП.

Откако денеска ги доби резултатите од тестирањата на ковид-19, Тодоров се одлучи во последниот филтер да отпаднат Дамјан Робев и Андреј Митревски, додека капитенот Војдан Стојановски и Џејкоб Вајли ќе се приклучат на репрезентацијата на патот кон Талин.

Од натурализираните Македонци, во Талин на натпреварите против Италија и Естонија, селекторот ќе смета на Џејкоб Вајли, а за сениорскиот тим ќе дебитираат младите играчи на МЗТ Скопје, Лука Савичевиќ и Леонид Тодоровски, додека во репрезентацијата се враќа Бојан Трајковски.

Список на репрезентативци за настапот во Талин, Естонија:
Љубомир Младеновски (Работнички)
Виктор Ефремоски (Работнички)
Дамјан Стојановски (МЗТ Скопје Аеродром)
Андреј Магдевски (МЗТ Скопје Аеродром)
Филип Бакоч (МЗТ Скопје Аеродром)
Кристијан Николов (МЗТ Скопје Аеродром)
Марко Симоновски (Кожув)
Бојан Трајковски (Пелистер)
Лука Савиќевиќ (МЗТ Скопје Уни Банка)
Леонид Тодоровски (МЗТ Скопје Уни Банка)

Прочитајте и...  Реакција на Филипчев: Маленко лажно известува, имаме документи кои го докажуваат спротивното!

Поврзани вести

Нејмар останува во ПСЖ само доколку дојде Меси!?

Слободен печат

Ристовски би можел да ја продолжи кариерата во Русија!

Слободен печат

Навивачите на Реал го најдоа „виновникот“ за лошата сезона!

Слободен печат

Македонецот на „Стемфорд Бриџ“: Алиоски не се плаши од Челси!

Слободен печат

МЗТ Скопје и Работнички ќе играат во Бања Лука!

Слободен печат

Сејдини: Приоритет до билетите за следење на ЕП да имаат сите медицински лица!

Слободен печат

Остави Коментар