7 C
Скопје

Села: Ме загрижува молкот на Албанија

Зијадин Села, претседателот на Алијансата за Албанците, го потврди ставот на партијата дека ако Законот за државјанство не се усвои во Собранието, тогаш тој и пратениците од Алијасната за Албанците ќе го блокираат усвојувањето на сите останати предлог-закони.

Тој исто така нагласи дека е загрижен за, како што вели, рамнодушноста од страна на Албанија, додавајќи дека не може да молчи.

-Она што ме загрижува е каква е улогата на таа албанска партија којоа е на власт со децении. На пример, македонското малцинство во Пустец преку ноќ доби државјанство, со поддршка на ДУИ, додека Албанците кои се автохтони во Македонија остануваат без државјанство. Она што ме загрижува е молкот на матичната земја, која во целата оваа ситуација не треба да седи настрана. Проблемот не е од денеска, туку постои триесет години, изјави Села за Евроњуз-Албанија.

Прочитајте и...  Николовски: Објавен оглас за вработување на десет лица кои ќе го засилат тимот за борба против корупцијата

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар