Села: Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива под мотото „Сега е време” вечерва ја продолжија својата изборна кампања со промоција пред нивни членови и симпатизери на градскиот плоштад во Кичево.

Африм Гаши, претседател на Алтернатива рече дека вечерва гледа Албанци кои не и припаѓаат на никоја партија и затоа добил храброст заедно со Села да продолжаат и во иднина заедно.

– Треба да ја користиме секоја минута да ги убедиме луѓето заедно да го направиме промените. Денеска гледам дека ги доближуваме Албанците почитуван Села, така ќе остане и во иднина. Ако малку имате национално чувство излезете на 15 јули, бидеќи ако вие не гласате, ќе не спречите нас да направиме промена. На 15 јули ќе се случи историски пресврт, изјави Гаши.

Прочитајте и...  Хрватите конечно задоволни од туристичката сезона

Алтернатива, посочи тој, направиле пресврт бидеќи навните активисти го увериле секој Албанец дека победата доаѓа.

– На 15 јули секој гласач треба да знае дека тој со својот глас ќе отвори 25 илјади работни места, 20 проценти поголеми плати, невработеност под 10 проценти. Сите други градови се за промена, јас сум убеден дека и Кичево е определено за политичка промена, рече Гаши

Преседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во својот говор пред присутните граѓани на Кичево, истакна дека ги бројат минутите и часовите до победата.

– Градоначалникот кој се повикуваше на Албанците ги изневери, ги заборави, да Албанците бираат премиер тогаш кога ти даваат глас, ние сме биле и во Сингелиќ кој се уште не е уреден, бевме и во Шипковица и таму нема ни една шајка закована, Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците, закон за правична застапеност ќе биде донесен, во Кичево речиси само градоначалникот е Албанец од друга страна 70 проценти од администрацијата се од друга националност, рече Села.

Прочитајте и...  Потврдени 200 нови случаи со Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

Албанците, дополни, бараат помош од Албанците за Албанците, администривците да бидаат спокојни нема да има одмазда. -Моја мотивација е да го задржиме албанецот тука, албанците ќе се унапредуваат и нема да се избркаат. Пеесетина луѓе треба да одговаарат пред вас, вие на 15 јули почитувани гласајте, ние ќе ги носиме промените, на 15 јули сите да бидеме одлични со петки, порача Села.

Присутните ги поздравија и го побараа нивниот глас и кандидатите за пратеници од оваа коалиција Сирија Рашиди и Ремзи Мехмеди.

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат