-3 C
Скопје

Села: Голем успех во Арачиново, во Сарај се случи феноменот на полнење на кутии

Коалицијата „Сега е време” предводена од Алијанса за Албанците и Алтернатива води во поголемиот број на општините во ИЕ 6. Ова вечерва го изјави лидерот на АА, Зиадин Села, кој истакна дека тие водат во Гостивар, Боговиње, Неготино и Врапчиште, како и во Теарце и Брвеница.

– Чекаме резултати од Тетово. Ситуација во овој град е изедначена и балансирана. Голем успех имаме во Арачиново и ова општина е вратена како бастион на Албанците, а во Општина Гази Баба и во легендарното Куманово. Победуваме и во Студеничани. Успех имаме и во Сарај, но тука се случи феноменот на полнење на кутии. За овие случаи ние ќе поднесеме приговори, за некој села и се разбира чекам резултати да нашата коалиција излезе победничка, рече Села.

Прочитајте и...  Снег затрупал мајка и двегодишно дете во Црна Гора: Жителите и полицијата веднаш реагирале

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, во своето излагање им се заблагодари на активистите за големата битка и искреноста што ја покажале во изминатите денови на кампањата.

– Мислам дека ова волја на Албанците која што се кристализира сега, многу време и после овие избори ќе издвои победа во албанскиот блок. Од сегашните бројки што ги имаме покажуват дека ќе имаме тесен резултат со една предност што ние очекуваме да ја имаме. Народот го кажа своето, ние го почитуваме нивното право и глас. Но тие што ги наполниле кутите не се гласот на народот. Тој глас нема да го прифатиме, рече Гаши.

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар