3 C
Скопје

Села: Бугарија има територијални претензии кон Македонија

Бугарија се уште има територијални претензии кон Северна Македонија, вели лидерот на АА, Зијадин Села за ТВ21, додавајќи дека политичките случувања во регионот, под превезот на евроинтегративните преговори, ја враќаат темата на почетокот на 20 век.

„Темата што ја отвори Бугарија во последно време, со неприфаќање на македонскиот идентитет и јазик, од моја гледна точка, тоа што не се кажува во овој случај, е дека Бугарија и натаму има територијални претензии кон Македонија“, вели Зијадин Села.

Села исто така рече дека спорот Скопје-Софија, во основа го содржи прашањето за неколку историски ликови, но проблемот е поголем од тоа, а албанскиот политички фактор воопшто не учествува на теми од ваква важност.

Прочитајте и...  Јапонија: Верижен судир на 130 возила поради снежна бура, загина едно лице

 

Поврзани вести

Компаниите ќе бидат ослободени од царинските давачки за една година

Слободен печат

ВИДЕО | ВО ЦРНА ГОРА СЕПАК СЕ ФРЛАА ПО СВЕТИОТ КРСТ: 10-годишно момче најбрзо стигна до крстот во Беране! 

Слободен печат

Може ли попис и бојкот во исто време

ВИДЕО | УАПСЕНИ СО НАД ДВА ТОНИ КОКАИН: Дрогата ја криеле во 40 тони јаглен во шпанско пристаниште!

Слободен печат

ЕК: До лето треба да се вакцинираат барем 70 отсто од возрасната популација

Слободен печат

Најстудено во Битола, 31 сантиметар снег на Шапка

Слободен печат

Остави Коментар