Сексизам во САД: Новинар доби отказ поради невкусен коментар за колешка

Новинарката на телевизијата ЕСПН Марија Тејлор (33) беше предмет на невкусен коментар на водителот на радио станица во Чикаго, Ден Мекнил (59) поради што токму тој се најде на столбот на срамот и на крајот заработи отказ.

Марија е дел од емисијата „NBA Countdown“, но на стартот од сезоната во НФЛ лигата таа беше репортерска поддршка за најава на натпреварот помеѓу Њујорк џајантс и Питсбург стилерс, но нејзината појава на ТВ екраните не му се допадна на Мекник кој имаше крајно невкусен коментар.

View this post on Instagram

Rookie Night Feels ✨#MNF

A post shared by Maria Taylor (@mariataylor) on

„Дали таа е репортерка или презентер на доделување на секс награди“, гласи спорниот коментар на Мекнил кој предизвика лавина коментари во знак на поддршка на Марија Тејлор.

Новинарката не му остана должна на Мекнил.
– Доколку сакаш да продолжиш со сексистичките коментари на моја сметка префрли се на НБА емисијата која ќе ја водам утре. Девојки запомнете нешто: Слободно носете го тоа во што се чувствувате најудобно – порача Тејлор

Мекнил експресно доби отказ откако неговата изјава се појави на социјалните мрежи додека Марија освен поддршката на социјалните мрежи, од своите колеги во НБА емисијата доби букет цвеќе.

– Ти благодариме за твојот интелект, твојата убавина, твојата класа и тоа што си пример на она што ни е потребно – и порачаа поранешните НБА играчи, а сега колеги во емисијата, Џејлен Роуз и Џеј Вилијамс.

 

Прочитајте и...  Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

Прочитај повеќе

Откако го купи Алкантара, Ливерпул тропа на вратата на Барселона

Слободен печат

Кошаркарите квалификациите за ЕП ќе ги доиграат турнирски и тоа во „меури“

Слободен печат

Син на НБА легенда ќе игра во АБА лигата

Слободен печат

Нови проблеми за Меси, ќе го пропушти „Ел Класико“?!

Слободен печат

Бејл доаѓа во Скопје: Ќе дебитира за Тотенхем против Шкендија

Слободен печат

Шампионката на УС Опен се откажа од Ролан Гарос

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат

Нов пресврт на Мајами за водство од 2:0 во победи (ВИДЕО)

Слободен печат

Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

Слободен печат

„Војната“ со Меси и слабите резултати предвреме ќе го избркаат Бартомеу од Барселна

Слободен печат

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат

Дрита го елиминира Силекс и од Лигата на Европа

Слободен печат