Сековски: На 80 отсто од лифтовите не се врши редовниот задолжителен годишен преглед - Слободен печат

Сековски: На 80 отсто од лифтовите не се врши редовниот задолжителен годишен преглед

И покрај законската обврска за сопствениците или корисниците на лифтовите во станбени згради, за околу 20 отсто од лифтовите нема договор за нивно одржување, на околу 80 отсто од нив не се врши редовно задолжителниот годишен преглед, а на некои никогаш не е извршен преглед, изјави претседателпт на Македонското здружение за лифтови, Горан Сековски.

На одбележувањето пет години постоење на МЗЛ, Сековски посочи дека цел на оваа здружение е безбедност за сите – и на тие што работат со лифтовите и на корисниците.

– Во 2015 година бевме коорганизатори на првата Регионална балканска конференција за заштита при работа, во чии рамки тогаш организиравме и една работилница за лифтовите. Редовно организиравме еднодневни семинари на различни теми од областа на лифтовите, подоцна и за специјализирање на инспекциски тела, за монтажа и сервисирање на лифтовите – рече Сековски.

Тој посочи дека во последно време тие како здружение се активирале во регионот, каде направиле неформална мрежа.

– Имаме потпишано меморандум за соработка со бугарското и хрватското здружение за лифтови и како резултат на таа соработка беше организирана и Првата регионална конференција во Охрид со околу 60 учесници. Пред две години до УСАИД аплициравме за ПЕТ програмата, која се состои од два дела. Верифициравме една програма по законот за образование на возрасни за програмата монтер на лифтови – ескалатори – рече Сековски.

Прочитај повеќе

Стотици мигранти влегоа во Мексико, следна дестинација – САД

Слободен Печат

ПОЛСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ИЗГЛАСАА: Судиите кои ќе ги критикуваат одлуките на власта може да останат без работа

Слободен Печат

Иванка починала во САД, се собираат средства да ја погребаат во Штип

Слободен печат

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Слободен Печат

Стејт департментот ги предупреди граѓаните кои патуваат за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

one × 4 =

Прочитај повеќе

Вучиќ: Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина

Слободен печат

Земјотрес почуствуван во Ресен

Слободен печат

Дескоска: Предметите на СЈО се камен на сопнување околу Законот за ЈО

Слободен Печат

Мајк Пенс го посети Ѕидот на плачот во Ерусалим

Слободен Печат

Одбележани 57 години од Елисејскиот договор во Скопје

Слободен печат

Парите од традиционалната обиколка за Водици во Бардовци дадени за лекување на малиот Ангел

Слободен Печат