СЕКОЈ МЕСЕЦ НОВА ПОЗА: Пристигна новиот календар со Владимир Путин (ФОТО) - Слободен печат

СЕКОЈ МЕСЕЦ НОВА ПОЗА: Пристигна новиот календар со Владимир Путин (ФОТО)

Обожавателите на Владмир Путин можат да бидат многу задоволни поради фактот што во продажба е пуштен календарот за 2020 година со фотографии од рускиот претседател. Календарите со Путин обично се најбараните производи во руските книжарници и останати продавници, пренесе „Дневник.хр“.

ФОТО: Принтскрин / putin-calendar.com
ФОТО: Принтскрин / putin-calendar.com

Љубовта за претседателот може да се изразува на различни начини, а еден од нив е со купување на календар со негови фотографии. За секој месец од 2020 година, тие што ќе го купат календарот ќе можат да уживаат во нова поза од рускиот лидер.

ФОТО: Принтскрин / putin-calendar.com
ФОТО: Принтскрин / putin-calendar.com

– Секоја година купувам календари со нашиот претседател. Живееме во Русија, го познаваме и сакаме нашиот претседател. Тој ни носи среќа – рече Светлана Туркова, која купувала календар со Путин во една книжара.

Прочитајте и...  Уапсен стилист од Србија- злоставувал малолетни момчиња

Многумина сметаат дека ова е во склад со старата традиција на народот во Русија, кој во минатото истакнувал протрети на лидерите на Советскиот Сојуз.

Календарот со Путин доаѓа во неколку верзии. Некои потсеќаат на неговата понежна страна, а другите ги истакнуваат неговите политички успеси.

– Не сум баш заинтересиран за политика. Се сомневам дека би поставил календар на мојот ѕид со политичка личност. Повеќе би сакал да имам календар со мали мачиња, мали свинчиња и останати животни или со фотографии од природата – смета Михаил Тихомиров, кој не е заинтересиран за календар со ликот на Путин.

ФОТО: Принтскрин / putin-calendar.com
ФОТО: Принтскрин / putin-calendar.com

Друга жителка на Москва смета дека ваквите календари првенствено се наменети за постарите генерации.

Прочитајте и...  Протести во Газа поради мировниот план на Трамп: Палестина не е на продажба

– Мислам дека постои место за овие календари. Нема да ја загубат смислата. Постарите генерации се уште ќе ги користат, но младите нема бидејќи имаат календари на своите паметни телефони – вели Јана Ликхан од Москва.

Календарите со Путин станаа еден вид на традиција, бидејќи во Русија се објавуваат повеќе години наназад.

ФОТО: Принтскрин / putin-calendar.com
ФОТО: Принтскрин / putin-calendar.com

Секако, пишува „Дневник.хр“, календарите со Путин не се резервирани само за Русите. Се продаваат на интернет и можат да се нарачаат за речиси 500 денари.

ФОТО: Принтскрин / putin-calendar.com
ФОТО: Принтскрин / putin-calendar.com

Прочитај повеќе

Рама: Авиолинијата Приштина-Белград е многу важен чекор кој треба да го следат и другите

Слободен печат

За разлика од загадувањето, бесплатниот превоз заврши

Слободен печат

Официјалните лица потврдија: Американскиот воен авион во Авганистан се урнал поради дефект

Слободен печат

Австриската национална авиокомпанија нема да лета во Кина до 9 февруари

Слободен печат

Дескоска: Нема да дозволиме да се блокира процесот на носење на законот

МИА Агенција

По планот за Средниот Исток, Харадинај од Трамп очекува конкретни идеи и за регионот

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 1 =

Прочитај повеќе

Приведени две лица за лажната дојава за бомба во Сити Мол

Слободен печат

„Вашингтон пост“ ја врати на работа суспендираната новинарка по објавите за Коби Брајант

МИА Агенција

Скопската зоолошка му посака добредојде на белиот лав Чака

Слободен печат

Владата го поздравува планот на Трамп за решавање на израелско-палестинскиот конфликт

Слободен печат

Засилени проверки и контрола на отпадот што влегува во државата

МИА Агенција

По Вухан, коронавирусот се шири и во кинескиот град Хуанганг

МИА Агенција