Сеќавање на Денот на младоста: Како Југославија го прославуваше роденденот на Тито

Денот на младоста / Фото: Wikimedia Commons

Во поранешна Југославија, на денешен ден се прославуваше голем празник – Денот на младоста – 25 Мај и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито, потсетува „Стил“.

Денот на младоста беше национален празник со многу приредби и завршна церемонија на стадионот на Југословенската народна армија (ЈНА) во Белград, каде на Тито му се врачуваше познатата Штафета на младоста. Таа претходно се пренесуваше низ целата Југославија, а тоа траеше со месеци. Последната церемонија додека Тито беше жив, се одржа во 1979 година.

Иако историчарите подоцна се согласија дека 7 мај е вистинскиот датум на раѓањето на Јосип Броз Тито, 25 мај и по неговата смрт беше одбележуван како негов роденден.

При предавањето на штафетата, Тито ја преземаше со пригоден краток говор, секогаш напоменувајќи дека таа претходно била носена од рацете на младинците од Триглав до Гевгелија.

Пренесувањето на штафетата секогаш започнуваше од различно место и од различна република, а таа секогаш беше масовно пречекана низ градовите во поранешна Југославија. Штафетата на младоста, по правило, ја предаваа најдобрите и најуспешните младинци, заедно со честитка со желби за долг живот и добро здравје.

Штафетата на младоста секоја година имаше поинаков дизајн, а во неа имало пораки од младината на Југославија, за „саканиот претседател“.

Штафетите / Фото: Фото: Wikimedia Commons

Носењето на штафетата се одржуваше цели 42 години, сѐ до 1987 година. По смртта на Тито, штафетата ја примале претседателите на тогашниот Сојуз на социјалистичка младина на Југославија.

Идејата за штафетата се родила во 1945 година, од младината во Крагуевац, чиј Оддел за спорт и фискултура осмисли масивни младински штафетни трки низ Југославија.

Првата штафета на Тито му ја врачил Мика Трипало, тогашен претседател на Централниот комитет на Народната младина на Југославија. Седум години по смртта на Тито, на последната прослава на Денот на младоста, Рајмонда Брочај му ја предаде штафетата на Хаим Реџепи, тогашниот претседател на Сојузот на социјалистичка младина на Југославија.

Денес, на 25 мај, илјадници луѓе и натаму го посетуваат гробот на Тито во Белград во „Куќата на цвеќето“, како и Музејот на историјата на Југославија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот