СЕХА: Вардар со млади сили декласиран во Хрватска

Македонскиот шампион на последниот натпревар за 2019. година од клупата не го водеше Едуард Кокшаров, туку Стојан Петрушевски предводник на Вардар Јуниор. Токму младите Вардарци од тој тим добија шанса да настапат за првата екипа и не се прославија баш најдобро, односно загубија убедливо на гостувањето во Хрватска кај Нексе со 42:26.

На почетокот од средбата „црвено-црните“ поведоа со 0:1 преку Карапалевски, потоа и со 1:2 преку Кукуловски. Противникто успеа да израмни на 2:2, потоа неколку пати имаше резултатска симетрија до резултат 5:5 во 10. минута кога за Вардарци погоди пикерот Стефан Атанасовски.

Домаќинот со два врзани гола се одвои на 7:5, предност која ја чуваше до пред крајот на првиот дел. Кога на семафорот стоеше 14:12 за Нексе, младите вардарци се бореа одлично. Пред паузата хрватскиот претставник поведе со 18:14, резултат со кој замина на одмор.

Прочитајте и...  Лоренцо беше Мото ГП шампион, а немал возачка дозвола

Вториот дел започна со доминација на домаќинот кој почна да ја зголемува предноста. Нексе тргна со серија 6:0 па стекна двоцифрена разлика, имаше 24:14 во 37. минута од овој дуел. Петрушевски веднаш повика минута одмор со цел да ја прекине серијата на ривалот, првиот гол во вториот дел Вардар го постигна во 39.минута, стрелаше Јанковски после асистенцијата на Ќосевски.

Tочно на средината на вториот дел беше „13 плус“ за Хрватите (29:16) и тука беше крајот на сите надежи за евентуален позитивен резултат на играчите на Петрушевски.

Кукуловски за Вардар имаше седум голови, додека Карапалевски и Ќосевски имаа по четири. Голманите имаа слаба партија, Кизиќ (0/7), Гогов (2/31) и Анѓеловски (1/7). На спротивната страна Томиќ имаше осум погодоци.

Прочитајте и...  Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Уште пред оваа средба Вардар го обезбеди првото место во групата „А“ и директно се пласираше во четвртфиналето на регионалното натпреварување, а таму ќе игра со подобриот од Еурофарм Работник-Нексе.

Прочитај повеќе

Игра за 100 евра, а сега го купи својот клуб и го спаси од банкрот!

Слободен печат

Што се случува кога навивач на Интер ќе се погледне во огледало? (ВИДЕО)

Слободен печат

Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Слободен печат

Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

Слободен печат

ХИТ ВИДЕО: На мачката и даде име по голманот на Јувентус и ја научи да брани (ВИДЕО)

Слободен печат

Бил Гејт пред два месеци го предупредил Рафа Надал за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

Слободен печат

Тевез ги нападна фудбалерите: Лицемери, излезете на улица

Слободен печат

Драма во Белгија: Авиониот на Меси приземјен поради дефект

Слободен печат

Ванда Нара донесе одлука во името на Икарди и го шокира Интер

Слободен печат

Порака од УЕФА: Нема настап во Евро куповите ако не се завршат националните првенства

Слободен печат