СЕХА лига: Вардар на гости кај Мотор - Слободен печат

СЕХА лига: Вардар на гости кај Мотор

По триумфот над дебитантот Пекинг (37:23) во првото коло на СЕХА лигата ракометарите на Вардар в сабота (16,15 ч. – МТВ пренос) на гости во Украина ќе играат против Мотор Запорожје.

„Црвено-црните” ќе врзат две средби со дебитантите во ова регионално натпреварување, а со Мотор ќе треба да се сретнат и во ЕХФ Лигата на шампионите. Ова ќе биде прв меѓусебен дуел на Вардар и Мотор во европските купови.

Мотор Запорожје е шесткратен првак на Украина и пет пати го освојувал Купот. Сезонава се засилија со денер Јаанима, поранешен играч на Кил, а во тимот настапува и еден поранешен вардарец, Стефан Вујовиќ. Во првото коло Мотор освои три бода во гости победувајќи го Татран со 25:24 со погодок во последните секунди.

Прочитајте и...  Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Во тимот на Вардарци нема Стојанче Стоилов, Жозе де Толедо, Калифа Гедбан и Сташ Скубе. Словенецот е повреден, голманот Гедбан не доби влезна виза за Украина. Стоилов и Толедо се реконвалесценти. Откао беа завршени сите формалности околу трансферот на Глеб Калараш тој ќе биде на располагање на тренерот Писонеро. Во тимот на Вардар отпатуваа и младите Мартин Карапалевски, Марко Кизаќ и Дејан Кукуловски.

– Ова ќе биде прв сериозен тест за Вардар, совршен натпревар за гостување во СЕХА лигата против многу добар ривал. Ако сакаме добар резултат, треба да дадеме се од себе. Трениравме напорно и мислам дека ни требаат квалитетни натпревари. Мислам дека играчите и екипата се подготвени за вакви натпревари и со нетрпение чекаат да излезат на теренот – изјави Давид Писонeро, тренерот на Вардар.

Прочитајте и...  Покер на „топчиите“ за прекин на серијата без победа (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат

Касилјас и официјално ќе се кандидира за претседател на Шпанската федерација

Слободен печат

Остави Коментар

три × четири =

Прочитај повеќе

Ленард: Ти благодарам Коби, за сè што направи за мене! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барселона има 15 дена да ангажира напаѓач

Слободен печат

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров: Доста корисен тест пред Естонија и Русија!

Слободен печат

Рамос не знае да промаши откако си замина Кристијано Роналдо

Слободен печат