9 C
Скопје

СЕХА Лига: Е. Пелистер го растури Татран

Ракометарите на Е. Пелистер остварија убедлив триумф од 28:16 над Татран Прешов во дуелот од третото коло во СЕХА Лигата. Ова беше вкупно петта победа во низа за битолчани во сите натпреварувања, а втора во СЕХА лигата.

Воведните минути од натпреварот му припаднаа на Татран кој поведе со 3:5, но оттогаш пелистерци ги земаат работите во своите раце и возвраќаат со серија од 6:0 за водство од 9:5. Со четири гола предност за Е. Пелистер (11:7) се замина на одмор, а во вториот дел вистинска рапсодија на ракометарите на Жељко Бабиќ.
Одбраната предводена од одличниот голман Карим Хендави стана непремостлива препрека за гостинските ракометари, додека во нападот акциите завршуваа со лесни голови. Така во 48. минута, Е. Пелистер за прв пат дојде до двоцифрена предност (22:12) по што остатокот од натпреварот претставуваше чиста формалност.
Карим Хендави повторно блескаше на голот на Е. Пелистер со 14. одбрани, а постигна и еден гол, а најпрецизен беше Граџан со седум, додека Периќ даде шест гола.

Прочитајте и...  Против селективни забрани, зошто бодибилдингот и фитнесот не се со ист критериум?

Поврзани вести

ВИДЕО: Неверојатниот Кари собори рекорд на Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Остави Коментар